Academic Faculty 2023鈥2024

HEAD MASTER: S. J. EVERSON, M.A.
BURSAR: I. D. WILLIAMS, MBA, CMgr, GCMI, MAPM, MCIL
SECOND MASTER: M. C. HUSBANDS, M.A.
DEPUTY HEAD (ACADEMIC): R. C. GARVEY, M.A
DEPUTY HEAD (PASTORAL): Dr C. L. HARRISON, B.Sc. Ph.D
DEPUTY HEAD (CO-CURRICULUM): T. C. H. GREENAWAY, B.Sc.
SENIOR MASTER: Dr A. R. H. CLARKE, M.A., D.Phil
DIRECTOR OF STUDIES: D. J. SPIKINGS, B.A., M.Eng
ASSISTANT HEAD: TEACHING, LEARNING AND INNOVATION: L.V. SMITH, M.A. ACC
DEVELOPMENT DIRECTOR: N. J. LATHAM, LLB Law
DIRECTOR OF MARKETING AND ADMISSIONS: A.J. BRACKIN, B.A.
SCHOOL CHAPLIN: The Reverend J.T. FIELDS, M.A., STM
ACTING HEAD OF UPPER SCHOOL: Mr M. T. HERRING, B. A.
HEAD OF MIDDLE SCHOOL: Mr J. D. MANLEY, M.A.
HEAD OF LOWER SCHOOL: Dr R. B. C. B. HESKETH, M.A., Ph.D.

Teaching Staff

Mr S. N. LEECH, B.A. Acting Head of Department
Ms I. LUMSDEN, B.A.
Mr A. C. CATALDO, B. A.

Ms S. GRICE, B.Sc. Head of Careers
Mrs R. MARSH, Associate CFA UK Careers Co-ordinator
Mrs M. THOBANI, Work Experience Co-Ordinator

Mr E. H. GAZELEY, B.A., Acting Head of Classics
Miss Z. BINJI, B.A., M.A.
Ms N. CEBON, B.A.,
Mr E. H. GAZELEY, B.A.,
Miss A. GURMAIL-KAUFMANN, B.A.
Mr M. C. HUSBANDS, M.A. Second Master
Mr J. HEDGES-ROBINSON, M.St.

Mr G. N. MACLEOD, B.A. Head of Computing
Mr J. E. FIRESTONE, M.A. Head of CCF and Outdoor Education
Mr E. E. W. WILLIAMS, M.Eng., MBCS CITP, F.C.C.T. Director of Digital Strategy

Mr W. YU HIN TANG, M.Eng. Head of Design, Engineering & Technology
Mr C. M. DOHERTY, B.A. 
Miss H. M. PARK, B.Sc.  Head of Walter House
Mr S. J. REID, B.Sc.
Mr G. A. WILSON, B.A. Head of Community Service

Miss C. L. CLARKE, B.A Director of Drama

Dr M. I. BEACHAM, B.A. M.Sc. Ph.D. Head of Economics
Mr R. C. GARVEY, M.A. Deputy Head Academic and teacher of Religion and Philosophy
Mrs H. C. HALL B.A., Head of Charity Drive
Mr J. P. MARTIN Head of Politics
Mr C. J. OEY, M.A.
Ms S. ROCHOW, M.A.

Mr M. G. HILTON-DENNIS, B.A. Head of English, SCR Representative - Governing Body
Miss M. J. FITZPATRICK, B.A. (on family leave)
Miss L. GREEN, M.A. Joinr Deputy Head of Communications
Mr J. D. MANLEY, M.A.  Head of Middle School
Mrs S. Moss. B.A. (Temporary Appointment)
Mr A. J. RICHARDSON, B.A.
Mr D. G. ROBINSON, B.A. Editor of the Taylorian
Ms D. M. SCOTT, M.A. Assistant Head of Lower School
Mrs K. SHOCKLEY, B.A., Second in English
Ms L. V. SMITH, M.A. Assistant Head: Teaching, Learning & Innovation
Mrs L. SOLOMON, M.A.
Miss E. K. TRAFFORD, M.A. Deputy Director of Co-Curriculum
Mrs K. YOUNGE, B.A.

Mr A. MURRAY, M.A. Head of Geography
Mrs S. R. BURNHAM, B.A.
Mrs E. J. LEMOINE, B.A. Head of Raphael House
Miss H. J. MAXFIELD, B.A. Assistant Head of Middle School
Mrs S. A. RIDDLESTON, B.A. Senior Teacher  
Mr R. SIMMONDS, B.Sc. Head of Andrewes House

Mr M. W. S. HALE, MPhil. Head of History
Mrs F. E. BLATCHFORD PACE, B.A.
Mr R. Y. EVANS, BSc.
Mr M. T. HERRING, B. A., Acting Head of Upper School
Dr R. B. C. B. HESKETH, M.A. Ph.D, Head of Lower School
Mr P. A. HOYLE, M.St. Head of Scholarship
Mr J. G. TAYLOR, M.A.

Dr A. R. H. CLARKE, M.A., D.Phil., SENIOR MASTER
Mr J. P. BECK, I.T. Manager
Mx B. BUTLER, IT Technician
Mr R. DIXON, Network Engineer and Deputy I.T. Manager
Mr N. EVANS, Network Engineer
Mx A. LAVER, Apprentice IT Technician
Mr E. J. ROBERTS, IT Technician
Mr I. RUDLING, Trainer/ IT Admin

Ms E. J. SADLER, B.A., M.Ed.  Head of Learning Support
Ms K. L. BOWMAN, B.A. Specialist Teacher
Miss L. GADD, B.Sc. Learning and Support Assistant
Mrs T. HASNAIN, MBA. Learning and Support Specialist Mentor
Mrs D. D. KOTECHA, M.Sc. Executive Functions Specialist
Mrs N. LAKHANI, BSc. Learning and Support Specialist Mentor

Mrs A. J. SOUTH, B.Sc., DipLib.  Senior Librarian
Mrs P. J. JONES, B.A. PGDip. Part-time Library Assistant
Mrs R. J. L. MILLARD, B.A. M.A. Assistant Librarian
Miss R. AGAJANIAN, Ph.D. Assistant Librarian 

Mr A. S. MILLER, B.Sc. Head of Mathematics
Mr. A. P. CARROLL, B.A.
Mr S. J. COLES, B.Sc.
Mr M. A. FOTHERGILL, B.Sc. Head of Manor House
Mrs H. E. EZOMO, B.A.
Mrs D. C. GEDALLA, B.A.
Mrs S. M. HALE, B.Sc., MSc. Head of Hilles House
Mr S. F. HARDMAN, B.Sc. Second in Mathematics
Mrs G. M. HAZAN, B.A. Joint Head of Phab  
Mrs N. MANEK, B.A. Examinations Officer
Ms N. C. MONTEIRO, M.Sc. Assistant Head of Upper School, Head of Oxbridge
Mrs T. A. OMERT, B.Eng., Joint Head of Phab 
Mr K. K. PRASHAR, B. A. Head of Extended Project Qualification
Mr S. L. ROWLANDS, B.Sc., MSc.
Mr K. THOMAS, B.Sc. 

Mr R. P. BAILEY, B.A.  Head of Modern Foreign Languages
Mrs M. C. R. CASTRO, B.A.  Spanish
Ms E. DANIS, L.L.C.E. Head of French
Miss A GURMAIL-KAUFMANN, B. A. German
Miss R. G. HAYE, Licence LCE French
Ms V. M. KOTSUBA, B.A., M.A.  French
Mr M. W. PACEY, B.Ed. Subject Leader for German
Ms N. RITTEY, B.A. Head of Spanish
Mrs C. E. UDELL, M.A. German and French
Mr T. M. WELLS, B.A., M.A.  French
Mrs E. J. WHITE, B.A. French, Assistant Head of Lower School

Mr S. J. COULDRIDGE, Dip. T.C.L.  Director of Music
Miss F. R. MARTIN, MEd (Temporary appointment)
Mrs J. H. STUBBS, Mus.B. ARCO, ALCM. Assistant Director of Music
Mr D. T. TONKS, M.St.
Miss S. E. WALSH, M.A. (on family leave)
 

Mr G. D. ROOTS, B.Sc. Director of Sport
Mr A C. BRUCE, MSci, MSc.
Mr E. J. CONWAY, M.Sc., Director of Rugby
Mr P. J. B. DAVIES, M.Sc., Head of Sport Science
Mr S. A. de WEYMARN, BSc.
Mr I. McGOWAN, B.Sc., M.Sc., Director of Cricket and Assistant Head of Middle School
Mr J. O. MIDDLETON, B.Sc. Director of Hockey
Mr A. HAYES M.Sc. Peformance Coach
Mr J. RICHARDSON B.Sc. Graduate Assistant
Mr C. TOD B.Sc. Graduate Assistant

Miss K. E. CHAKRABORTY, B.A., B.Sc.  Head of Psychology
Mr A. C. BRUCE, MSci, MSc.

Ms G. C. SOLOMONS Head of Religion & Philosophy
Mr T. J. LIGHTFOOT, M.Phil
Miss S. E. WALLACE, B.A., M.A. Acting Assistant Head of Upper School

Mrs F. A. RASHID, B.Sc. Head of Science

Mrs S. N. STUTELEY, B.Sc.  Head of Biology
Mr T. C. H. GREENAWAY, B.Sc. Deputy Head (Co-Curriculum)
Dr C. L. HARRISON, B.Sc. Ph.D Deputy Head (Pastoral)
Dr A. KOMISSAROVA, M.A., Ph.D
Ms O. F. Y. LO, B.Sc
Mrs S. C. PRATT, M.A.
Mr B. J. SIMPSON, B.Sc. Head of PSHCE

Mr M. P. POWELL, M.A. Head of Chemistry
Mr M. S. T. HUGHES, B.Sc., Head of White House
Miss M. KNIGHT, BSc.
Dr M. M. LOHR, Ph.D Staff Tutor
Dr M. LOMAS, B.Sc., Ph.D Head of Spenser House
Mrs F. A. RASHID, B.Sc. Head of Science
Mr J. R. TALBOYS, B.Sc., M.A. Assistant Head of Lower School

Mrs A. MAYADEEN, M. Phys Head of Physics,
Mr R. D. ANIOLKOWSKI, B.Sc.
Dr A. R. H. CLARKE, M.A., D.Phil. Senior Master
Mr A. R. CUMMINGS, B.Sc. 
Miss K. N. HUSTWITT, B.Sc.
Mr A. Q. SA'ID, B.Sc. 
Mr D. J. SPIKINGS, B.A., M.Eng. Director of Studies
Mr B. J. WATERHOUSE, B.Sc. Head of Mulcaster House

Ms P. LLEWELLYN BSc Hons and PG Dip. Lead School Counsellor
Mr A. MULLEN BACP Accredited Counsellor/Psychotherapist

W Alexander, DipTCL (Guitar)
J Atkins, DipRAM (Trumpet)
Miss C Barry BA (Cello)
Miss P Beddoe MA (Clarinet)
S Byron, BMus Hons RCM (Trombone)
Miss S Clark, MA LRSM ARCM DipRCM CTABRSM (Piano)
Miss K Cormican, GTCL PDOT (Violin)
Mrs R Couldridge, GTCL (Violin, Viola and Piano)
A Gathercole, GGSM (Trumpet)
Ms N Hawkins, (Guitar)
D Hester, LTCL DipTCL (Bassoon and Music Technology)
R N Hobson (Organ)
J Lawrence, BA (Percussion)
Mrs N Manington, BMus LGSM (Piano and Jazz Piano)
B Marshall MMus (Oboe)
N Martin, (Percussion)
Mrs C Ridout (Cello)
D Robb (Clarinet)
D Saunderson, GGSM (Singing)
Mrs M Stone, MMus (Piano)
Mrs N Tait, LRAM Hons (Cello)
Mr. R Wainwright (Organ)

P Adams (Badminton)
M. Barrell (Cricket)
H Battram (Stength and Conditioning) 
P Butcher (Tennis)
S Butcher (Tennis)
G Calway (Cricket)
A Chowdhury (Tennis)
R Croxon (Hockey)
G. Davis (Rugby)
A Edge (Squash)
S Galloway (Cricket)
H Haynes (Hockey)
G Mandair (Hockey)
J Moore (Cricket)
A Morrison (Squash)
C O'Connor (Rugby)
M Patel (Cricket)
R Patel (Cricket)
M Ramshaw (Hockey)
D Samuel (Rugby)
R Sanghera (Cricket)
G Summerfield (Cricket)
S Thanki (Cricket)
M Wheeler (Strength & Conditioning)
A Wijesuriya (Cricket)
L Wooldridge (Cricket)